GTIN i EAN - czym są i jaka jest różnica między nimi?

Czym jest GTIN?

GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) służy do unikalnej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie.

Jednostka handlowa z kolei to dowolna jednostka (produkt lub usługa), która może być wyceniana, zamawiana lub fakturowana w celach handlowych pomiędzy uczestnikami w dowolnym punkcie łańcucha dostaw.

Jednostki handlowe oznaczane są numerem GTIN, z wykorzystaniem jego wszystkich czterech struktur: GTIN-8, GTIN-12, GTIN-13 i GTIN-14 możliwych do przedstawienia w postaci odpowiednich kodów kreskowych. Oznacza to, że numery GTIN mogą składać się z 8, 12, 13 lub 14 cyfr.

Wybór struktury numeru oraz rodzaju kodu kreskowego zależy od rodzaju towaru i zakresu aplikacji użytkownika. GTIN - 8 nadawany jest na produkty o niewielkich rozmiarach np. pomadka, tusz do rzęs, cień do powiek czy zapalniczka, a GTIN-13 to najpowszechniej stosowany numer w Europie.

Czytaj też: Poznaj zalety etykiety logistycznej

 

Struktura numeru GTIN-13

 

Prefiks GS1 firmy Oznaczenie jednostki (towaru) Cyfra kontrolna
590 N1 N2 N3 N4 T1 T2 T3 T4 T5 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 T1 T2 T3 T4 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 T1 T2 T3 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 T1 T2 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 N8 T1 K

 

GS1 stworzyło specjalną broszurę, w której są spisane wszystkie zasady i istotne informacje odnośnie poprawnego nadawania numerów GTIN. Można się z nią zapoznać TUTAJ!

 

Czym jest EAN?

EAN (European Article Number) to nazwa jednego z kodów kreskowych GS1, w którym zaszyfrowany jest numer GTIN. Mówiąc prostym językiem jest to wizualizacja czy inaczej graficzne odzwierciedlenie numeru GTIN. Numer GTIN jest zatem zakodowany w EAN i stosujemy strukturę odpowiednio do numerów, czyli EAN-8, EAN-12, EAN-13 i EAN-14. 

 

Różnice między EAN i GTIN

Kod kreskowy odnosi się do drukowanego symbolu, zazwyczaj czarno-białych linii i spacji, które mogą być odczytane przez skaner w punkcie sprzedaży. GTIN to ciąg cyfr widocznych pod tym symbolem, które jednoznacznie identyfikują produkt. Czyli można powiedzieć, że EAN to kreski, a GTIN to cyfry. Pomimo iż różnica jest prosta, to nadal potocznie te pojęcia są używane zamiennie. Takie uproszczenie może wprowadzić w błąd ponieważ numer GTIN można przedstawić w różnych symbolikach kodów kreskowych np. ITF-14.

Nadal często można się spotkać z tym, żeby podać numer EAN, należy jednak pamiętać, że jest to zwyczajne niedopatrzenie. Najlepiej różnicę między GTIN i EAN ilustrują poniższe grafiki:

 

Polecamy również krótki film przygotowany przez GS1 Polska: TUTAJ


 
Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć jak uzyskać kody kreskowe dla swoich produktów zachęcamy do zapoznania się z wpisem >>TUTAJ
Copyright © 2024 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts