Czytniki kodów kreskowych - wybór odpowiedniego modelu

Czytniki kodów kreskowych, zwane popularnie skanerami, są obecnie niezbędne, aby w szybki, łatwy i bezbłędny sposób pozyskać dane zapisane w postaci kodów kreskowych. Poprawiają funkcjonowanie firm nie tylko z branży retailu, przemysłu czy logistyki i magazynowania. Aktualnie stosowane są także w biurach, urzędach, placówkach medycznych, hotelach i wielu innych.

Wydawać by się mogło, że wybór urządzenia będzie prosty. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz urządzeń tego typu, co daje Klientom niesamowite możliwości. Jednak dla niektórych to może się okazać problemem, bowiem jak właściwie dobrać odpowiedni sprzęt?

Czytniki to dość specjalistyczne urządzenia, zatem decydując się na zakup, warto brać pod uwagę konkretne parametry. Kluczowa jest tutaj odpowiedź na kilka ważnych pytań, które pomogą nam w określeniu naszych wymagań.

Czytaj także: Jak zbudować sieć bezprzewodową w firmie?

Jakie kody będą odczytywane?

Warto się zastanowić czy będą to tylko kody 1D (np. EAN, UPC czy MSI), czy również 2D (np. QR, Datamatrix, Aztec czy PDF417), a może specjalne kody np. DPM albo z układów elektronicznych. Tutaj też jest istotna wielkość i gęstość kodu, a także czy są one uszkodzone czy nie. Istnieją różne skanery pod względem techniki odczytu (laserowe, diodowe CCD i dwuwymiarowe imagery obszarowe), zatem każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju kodów.

Co będzie odczytywane i czy to tylko kody?

To istotne czy będzie odczytywany jeden czy wiele kodów. Niektóre skanery mają też opcje dodatkowe do zdjęć, skanów, przetwarzania danych np. z dowodów osobistych.

Jak często będzie wykorzystywany czytnik?

Częstotliwość skanowania jest ważnym czynnikiem. Można śmiało wybrać tańszy, standardowy model jeśli skanujemy rzadko i tylko w biurze. Jednak na magazynie lub produkcji, wskazane są już skanery do szybkiego i ciągłego skanowania.

Jakie będą warunki eksploatacji urządzenia?

Skaner używany w biurze niekoniecznie sprawdzi się w fabryce. Jeśli proces skanowania będzie odbywał się na zewnątrz, należy szukać czytników wyróżniających się dużą wytrzymałością i odpowiednią klasą szczelności. Należy pamiętać, że jest specjalna rodzina skanerów przemysłowych, które są dedykowane do pracy w magazynach, chłodniach, dystrybucji, logistyce i trudnych środowiskach detalicznych.

W jaki sposób czytnik będzie wykorzystywany?

Podstawowy podział wyróżnia czytniki przewodowe i bezprzewodowe. Dlatego musimy określić mobilność użytkowników - jeśli praca wymaga poruszania się po obiekcie i ciągłego skanowania, wybór powinien paść na skanery bezprzewodowe.

Ważny jest również ich wygląd, bowiem oprócz tych najpopularniejszych przenośnych, istnieją także czytniki pierścieniowe, naręczne, kieszonkowe, kioskowe, mocowane na stałe z trybem pracy automatycznym (stacjonarne; w tym również te dla linii automatyki przemysłowej) czy prezentacyjne. Skanery ręczne, które zazwyczaj mają formę pistoletu z wyprofilowaną rączką są najbardziej uniwersalne, zatem stosowane mogą być praktycznie w każdej branży – w sklepach spożywczych, placówkach ochrony zdrowia, urzędach itp.. W marketach najczęściej stosowane są te ladowe, a w dużym magazynie najlepszą opcją będą skanery bezprzewodowe.

W jaki sposób odbywać się będzie przesyłanie danych?

Zależy to od rodzaju urządzenia bazowego, do którego dane z naszego skanera będą przesyłane. Dostępne są różne interfejsy, dzięki którym możliwe jest podłączenie bezpośrednio do komputera, a niekiedy potrzebna jest specjalna dedykowana aplikacja, z którą współpracuje czytnik.

Jaka będzie odległość skanowania?

To parametr niezwykle istotny, bowiem od niego zależy poprawność działania urządzenia. Przykładowo w magazynie zastosowanie będzie miał skaner dalekiego zasięgu, aby umożliwić pracownikom odczyt kodów z większych odległości.

Powyższe pytania są oczywiście podstawą do wyboru skanera. Istnieją dodatkowe parametry, które również są istotne, jednak już w dalszym etapie wyboru. Mowa tu m.in. o żywotności baterii, szybkości skanowania, wymiarach i wadze oraz samym wyglądzie.

Aby jak najbardziej dopasować urządzenie do naszych potrzeb, dostępne są różne akcesoria. Niektóre są od razu w zestawie, a inne mogą być oferowane dodatkowo. O różnych interfejsach już wspominaliśmy – producenci oprócz standardowych rozwiązań, proponują oddzielnie specjalne kable. Dostępne są również różnego rodzaju podstawki, uchwyty, mocowania, bazy komunikacyjne, ładowarki i inne.

Co więcej, w celu zwiększenia możliwości urządzeń, znani producenci oferują oprogramowanie i aplikacje do skanerów. Są to m.in. narzędzia do zarządzania, zapewniające widoczność czy produktywność oraz typowo programistyczne. Na ogół są one dopasowane pod daną markę. Niektóre są w cenie urządzenia, a inne trzeba nabyć dodatkowo.

 


 

Jak widać przy wyborze skanera istotnych jest wiele elementów, jednak szerokość asortymentu pozwala na dobranie czytnika pod konkretne wymagania użytkowników. Dzięki kilku powyższym pytaniom, nasi specjaliści potrafią określić, jaki rodzaj czytnika będzie najlepiej sprawdzał się w danej firmie, zapewniając dodatkowo serwis i szkolenia pracownikom.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, z przyjemnością pomożemy przy wyborze odpowiedniego modelu czytnika kodów kreskowych tak, aby był dopasowany do Państwa potrzeb funkcjonalnych, a także oczekiwanej jakości i ceny.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas czytników kodów kreskowych, zapraszamy do kontaktu! Niektóre z nich można znaleźć na naszej stronie: https://www.kreski.pl/pl/czytniki-kodow-kreskowych.html

 


 

Ekspert, który z przyjemnością udzieli Państwu wszelkich informacji w tym zakresie:
 

Copyright © 2024 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts