Systemy lokalizacyjne oparte o VLC

Systemy lokalizacyjne i nawigacyjne potrafią być bardzo przydatne wewnątrz budynków. Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem może być użycie technologii Visible Light Communication (VLC), która zapewnia transfer danych za pomocą światła widzialnego generowanego przez żarówki LEDŻarówki gasnąc i zapalając się przesyłają strumień bitów za pomocą światła widzialnego. Impulsy te są niedostrzegalne dla ludzkiego oka.

Jest to ciekawa alternatywa dla sieci WiFi, Beaconów i  RFID.  Z naszych doświadczeń wynika, że przez wszechobecność zakłóceń dokładność lokalizacji w przypadku WiFi i Beaconów jest kilkadziesiąt razy słabsza. Technologia VLC wyróżnia się tym, że pozwala na lokalizację z dokładnością do 30 cm. Co więcej aby była dobra łączność sieci, często trzeba rozmieszczać punkty dostępu co kilka metrów, co zwiększa koszty inwestycji. Bardziej skuteczna pod względem zasięgów odczytu byłaby tutaj technologia RFID, jednak ta również cechuje się stosunkowo wysokimi kosztami inwestycji w porównaniu do nawigacji VLC,wykorzystującej światło, które i tak jest potrzebne w każdym budynku użytkowym.

W odróżnieniu od fal radiowych VLC nie zakłóca działania żadnej aparatury. Wykorzystuje technologię w przybliżeniu podobną do tej znanej ze światłowodów.

Zobacz też: Kontrakty serwisowe

Nawigacja wewnętrzna Interact

Interact to skalowalna i bezpieczna platforma IoT, która gromadzi oraz udostępnia dane pomiędzy podłączonymi punktami świetlnymi, czujnikami i urządzeniami osadzonymi w zintegrowanych systemach oświetleniowych.

Pozwala czerpać korzyści z zaawansowanych technologii, przetwarzania dużych zbiorów danych i ich analiz oraz uczenia maszynowego.

Te systemy nawigacji wewnętrznej nie wymagają żądnych dodatkowych instalacji - konieczne jest jedynie korzystanie z opraw oświetleniowych obsługujących wspomnianą technologię VLC i/lub Bluetooth Low Energy (BLE). Tutaj rekomendujemy użycie oświetlenia marki Philips, która gwarantuje wysoką jakość i energooszczędność.

Interact wykorzystuje system oświetlenia, aby w czasie rzeczywistym zapewniać aplikacji mobilnej dostęp do dokładnych danych lokalizacyjnych. OPrócz VLC i BLE oprogramowanie wykorzystuje jako źródło danych również czujniki w telefonie, aby określić lokalizację i kierunek ruchu urządzenia.  Technologia VLC zapewnia pozycjonowanie z dokładnością do 30 cm, a technologia BLE z telefonem w kieszeni z dokładnością do 2-3 m.

Interact Retail

Umożliwia spersonalizowane, wygodne zakupy i zwiększa wydajność nowego personelu. Dzięki hiperdokładnemu pozycjonowaniu wewnętrznemu, które wykorzystuje technologię wbudowaną w oprawy LED, Interact Retail oferuje usługi bazujące na systemie lokalizacji - np. wskazywanie drogi, wyświetlanie promocji w określonych alejkach czy kierowanie obsługi do klienta.

System pomaga również podnieść wydajność pracowników i ułatwia im realizowanie zadań. Dzięki niemy możemy szybko zlokalizować pracownika, który powinien zająć się klientem potrzebującym pomocy. Można także oznaczać punkty, wymagające konserwacji lub czyszczenia. Dane dotyczące ruchu oraz zachowań klientów i personelu można wykorzystać po to, aby udoskonalić układ sklepu i wszystkie operacje (np. skrócenie czasu odbioru zamówień, ułatwienie procesu dostaw i określenie optymalnego rozmieszczenia produktów na półkach).

Nawigacja Interact Retail została stworzona z myślą o ochronie prywatności. Oprogramowanie nie żąda i nie przechowuje danych użytkowników, takich jak imiona, nawziska, adresy IP, generowane przez system operacyjny identyfikatory czy inne dane umożliwiające śledzenie. Informacje na temat lokalizacji telefonu gromadzone przez system nawigacji wewnętrznej są przechowywane w chmurze. Anonimowe dane dotyczące zachowań klientów można wykorzystać w celu optymalizacji układu sklepu lub pomiaru skuteczności działań marketingowych i promocji, a także poprawy nawigacji w sklepie.

Zaletą nawigacji Interact Retail jest to, że system nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu oprócz oświetlenia. Zatem sklepy nie muszą inwestować w nowe urządzenia tylko dostosować infrastrukturę oświetleniową do nowych funkcjonalności.

PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA:

Jeden z marketów budowlanych zastosował system Interact Retail w swojej aplikacji firmowej, aby poprawić doswiadczenia zakupowe swoich Klientów. Oferują możliwość skorzystania z nawigacji wewnątrz sklepu, dzięki czemu zakupy stają się zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Nawigacja w prosty sposób wyznacza trasę do poszukiwanych produktów. Co więcej dzięki temu pracownicy zamiast wskazywać Klientom gdzie znajdują się konkretne produkty, mogą skupić się na innych niezbędnych zadaniach operacyjnych.

Poprzez oprawy LED do kamer smartfonów wysyłany jest unikatowy kod identyfikacyjny, który pozwala określić lokalizację telefonu i wyznaczyć drogę do poszukiwanego produktu.

System umożliwia korzystanie z innych funkcjonalności, takich jak: tworzenie listy zakupów, grywalizacja czy powiadamianie o aktualnych promocjach znajdujących się w pobliżu.

Interact Office i Interact Workspace

Infrastrukturę oświetlenia oraz gromadzone w czasie rzeczywistym dane na temat zajętości przestrzeni można wykorzystać, by kierować  pracowników dokładnie tam, gdzie zmierzają. Używając kiosku Interact Office lub aplikacji Interact Workspace, możemy pomóc im odnaleźć wybrane usługi (np. drukarka, ekspres do kawy) lub wolną salę na spotkanie, co zwiększy nie tylko ich produktywność, ale również zadowolenie i zaangażowanie.

Nawigacja wewnętrzna Interact Office została zaprojektowana tak, aby gwarantować jak największą prywatność pracownikom. Oprogramowanie nie żąda i nie przechowuje danych powiązanych z użytkownikiem, takich jak imię, adres IP, ID generowane przez system, ani żadnych innych, które można śledzić wstecz, chyba, że wyrazimy na to zgodę. 

Wykorzystując anonimowe dane o lokalizacji, które generuje oprogramowanie do nawigacji wewnętrznej, możemy lepiej zrozumieć sposób, w jaki poruszają się po biurze pracownicy. To pozwala dopasować układ przestrzeni do wszystkich aktywności, których się podejmują i optymalizować wszystkie operacje. Gromadzone dane przechowywane są w chmurze.

Aplikację Interact Worspace do nawigacji wewnętrznej monzą zintegrować z systemami rezerwacji sal lub innymi narzędziami do zarządzania biurem i pracownikami, aby dodać do niej nowe funkcjonalności np. rezerwowanie dostępnych pomieszczeń, lokalizowanie wolnych biurek lub lokalizowanie współpracowników.

Zestawy narzędzi dla programistów Interact (Software Development Kits) do lokalizacji i tworzenia wewnętrznych map  są dostępne zarówno na system Android, jak i iOS. Mogą być również wykorzystywane przez wewnętrznych deweloperów i zewnętrzne firmy, aby dodawać funkcję nawigacji do istniejących lub nowych aplikacji.

PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA:

Znana firma IT w jednym ze swoich oddziałów zastosowała rozwiązanie Interact Office, które pozwoliło nam stworzenie nowoczesnego miejsca pracy,  gdzie zarządcy obiektu mogą ominotorować istotne operacje. 

Celem tego projektu było zainstalowanie zintegrowanego systemu oświetleniowego, który umożliwiłby czujnikom IoT i aplikacjom optymalizację działań w budynku oraz lepsze zagospodarowanie przestrzeni, a także który zwiększyłby komfort pracy przy biurkach. 

Każdą oprawę można zidentyfikować po adresie IP, co pozwala na ich indywidualne monitorowanie i kontrolowanie, przy czym dane są zarządzane przez centralnie hostowany panel Interact Office. Odbierane dane pozwalają menedżerom na śledzenie aktywności w pomieszczeniach i zmianę temperatury, a pracownikom na personalizację oświetlenia w ich miejscu pracy.

LED zwiększa oszczędność energii, zrównoważony rozwój i komfort osobisty. System zapewnia lepszą kontrolę nad oświetleniem, co pozwala również redukować zużycie energii i przynosi firmie spore oszczędności.

 


Po więcej informacji zapraszamy serdecznie do kontaktu - nasi specjaliści jak zawsze służą pomocą.


 

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Interact Retail - odkrywanie wartości aplikacji mobilnych dzięki zintegrowanemu oświetleniu (ENG)

Interact Retail - optymalizacja sklepów stacjonarnych poprzez analizę danych (ENG)

Copyright © 2024 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts