Systemy do zarządzania etykietamiSYSTEMY DO ZARZĄDZANIA ETYKIETAMI

Możliwość identyfikacji materiałów i towarów jest kluczowa na poszczególnych etapach łańcucha dostaw, a tym samym jest podstawą wielu procesów m.in. w produkcji, transporcie i magazynowaniu. Ze względu na popularyzację digitalizacji biznesu oraz minimalizację dokumentacji, coraz więcej firm decyduje się na automatyczną identyfikację. W przypadku dużych i średnich firm jest to dość oczywisty wybór ze względu na wygodę i oszczędność czasu przy dużych nakładach, jednak decydują się na to również coraz mniejsze przedsiębiorstwa.

Zobacz: Drukarki etykiet - rodzaje i wybór odpowiedniego modelu

Automatyczne odczytywanie danych z etykiet jest także korzystniejsze ze względu na lepszą poprawność dostarczanych informacji oraz ich aktualność. Zapisane dane mogą być przesłane i przetwarzane w różnych systemach informatycznych (np. WMS, ERP).

◊  Projektowanie i drukowanie etykiet

Aby wszystko działało prawidłowo, ważne jest odpowiednie zaprojektowanie etykiet, jak również standaryzacja, centralizacja i kontrola procesu ich tworzenia.

Na rynku dostępne są darmowe programy do projektowania i drukowania etykiet. Nicelabel i Bartender również mają je w swojej ofercie. Wyposażone są we wszystkie potrzebne elementy projektowe: kody kreskowe, tekst, linie, ramki, elementy graficzne czy technologię RFID.

Dodatkowo dzięki graficznej prezentacji wyglądu etykiety unikamy wydruków testowych.

Z ich pomocą można stworzyć praktycznie każdy znany kod, a co więcej zarówno Bartender jak i Nicelabel dają także dostęp do gotowych standardowych szablonów np. zgodnych z GS1. Zapewniają przy tym pełną zgodność etykiet z obowiązującymi wymaganiami i standardami większości branż.

Jednak w przypadku działań w branżach, w których zapewnienie jakości ma kluczowe znaczenie, sam projektant etykiet może być niewystarczającą opcją. Wtedy przydatny będzie system zarządzania etykietami. Oprócz znacznych usprawnień zapewnienia jakości, system umożliwia utworzenie bezpiecznego i przejrzystego procesu etykietowania.

Dzięki niemu Klient uzyskuje stałą kontrolę nad procesem projektowania oraz wprowadzania zmian w szablonach etykiet.

◊  Dla kogo jest tego typu oprogramowanie?

Odbiorcą może być każda firma, która potrzebuje stałego nadzoru nad procesem tworzenia etykiet i znakowania swoich produktów. Systemy zarządzania bazami etykiet mogą okazać się trafionym rozwiązaniem zarówno dla wielkiej korporacji z tysiącami formatów etykiet, jak i dla małej firmy, która ma kilkanaście lub kilkadziesiąt wzorów, ale przykłada wielką wagę do spójności procesu decyzyjnego czy zarządzania wydrukami.

Oprócz bieżącej kontroli, Klient otrzymuje zawsze aktualną i dostępną, praktycznie z dowolnego miejsca, bazę etykiet. Idzie to oczywiście w parze z bezpieczeństwem przechowywania szablonów w chronionej bazie danych. Kolejna ważna cecha tych rozwiązań to automatyzacja procesu wydruku etykiet.

◊  Jakie są dostępne rozwiązania i co dają?

Na rynku pod kątem tego typu narzędzi prym wiodą dwie marki: Bartender i Nicelabel. Oba rozwiązania są łatwe w obsłudze i opierają się na prostych intuicyjnych interfejsach.

Praktycznie każdy użytkownik będzie w stanie w wygodny sposób korzystać z tych aplikacji. Co więcej ich konfiguracja jest stosunkowo prosta. Jednak jeśli klient nie ma odpowiednich zasobów czasowych i personalnych, lepiej wykupić pakiety wsparcia technicznego. Dodatkowym plusem takiego udogodnienia jest dostęp do aktualizacji i najnowszych wersji oprogramowania.

Oba rozwiązania są kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku drukarkami etykiet (zarówno przemysłowymi, biurkowymi jak i mobilnymi) wszystkich producentów. Można je także integrować z bazami danych SAP, Oracle czy Microsoft. Zatem można powiedzieć, że to oprogramowanie uniwersalne.

Oczywiście istnieją różne wersje oprogramowania Bartender i Nicelabel - w zależności od funkcji, dostępu i potrzeb użytkownika.

◊  Jakie są koszty wdrożenia i czy to opłacalna inwestycja?

Koszty zależą od rodzaju wybranego oprogramowania oraz od zasobów sprzętowych klienta dlatego, że są one licencjonowane. Jedna licencja przypada na jedną drukarkę i nieograniczoną liczbę stanowisk. Ceny zaczynają się już od ok 1900 € netto. Co ważne w przypadku Nicelabela licencjonowanie zaczyna się od 5-ciu drukarek, a w przypadku Bartendera już o 2-óch.

Jednak na rozwiązania tego rodzaju nie należy patrzeć tylko przez pryzmat początkowej inwestycji. Dzięki nim mamy możliwość optymalizacji kosztów materiałów eksploatacyjnych, a także uzyskania odpowiedzi na wiele istotnych w procesach drukowania pytań takich jak np. ile etykiet wydrukowano? z jakich szablonów korzystano? których drukarek używano najczęściej, a których najrzadziej? kto drukował etykiety? jakiego materiału używano do tworzenia etykiet i w jakich ilościach?

Oznacza to, że z ich pomocą łatwiej będzie nam zarządzać zaopatrzeniem w materiały eksploatacyjne i kierować je tam, gdzie są one potrzebne, unikając niepotrzebnych przestojów w procesach. Za tym idzie oszczędność czasu i kosztów w przedsiębiorstwie.

Dodatkowo rozwiązania Nicelabel i Bartender mogą działać w chmurze, dzięki czemu można obniżyć również koszty infrastruktury sprzętowej i jej utrzymania.

◊  Praca zdalna

Dzięki udostępnianiu w chmurze, użytkownicy mogą mieć zdalny dostęp do aplikacji i zasobów np. przez stronę www.

Wielu pracowników zaangażowanych w procesy tworzenia czy zarządzania etykietami, nie widzi się na co dzień w biurze, bo pracują zdalnie ze swoich domów. To ogranicza możliwości zaprezentowania czy przedyskutowania zmian, jednak dzięki rozwiązaniom Bartneder i Nicelabel jest to nadal możliwe i bardzo wygodne. Każdy zaangażowany widzi jakie zmiany i kiedy zostały wprowadzone przez innego członka zespołu projektowego.

System w chmurze to również wyjątkowy atut w różnych sytuacjach awaryjnych takich jak przykładowo ta związana z Covid-19.

◊ Który zatem system wybrać?

Systemy do zarządzania etykietami powstały z myślą o potrzebach użytkowników, zatem mają podobne funkcjonalności. Najlepiej jest zatem pobrać dostępne wersje próbne i sprawdzić, który interfejs będzie dla nas bardziej czytelny, a funkcje dopasowane do potrzeb danej firmy.

W tym zakresie mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie naszej firmy i indywidualne podejście – dokładnie przeanalizujemy potrzeby Państwa przedsiębiorstwa i zaproponujemy odpowiednie oprogramowanie.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat tego typu rozwiązań!


Więcej informacji na naszej stronie:Bartender: https://www.kreski.pl/pl/bartender-seagull-scientific.htmlNicelabel: https://www.kreski.pl/pl/nicelabel.html


Zapraszamy serdecznie do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat systemów do zarządzania etykietami i sprawdzić, jakie udoskonalenia procesów mogą przynieść w Państwa firmie!

Copyright © 2024 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts