Drukarki etykiet - rodzaje i wybór odpowiedniego modelu

 

Automatyczna identyfikacja kojarzy nam się głównie ze znakowaniem produktów za pomocą etykiet, które drukowane są za pomocą specjalnych urządzeń. Wyróżniamy jednak kilka rodzajów technologii wydruku, rozmaite warianty drukarek oraz różne typy otrzymywanych etykiet. Czym się różnią i na co należy zwracać uwagę? Służymy pomocą w poniższym tekście.

 

Jak dzielimy drukarki etykiet?

Drukarki etykiet dzielimy ze względu na ilości wydruków, czyli mówiąc inaczej - obciążenie wydrukami. Mamy 3 podstawowe klasy drukarek:

• Biurkowe: podstawowe modele drukarek, niezbyt szybkie, jednak spełniające oczekiwania przy niewielkich nakładach. Najczęściej używane są do druku listów przewozowych w małych i średnich firmach handlowych.
• Półprzemysłowe: drukarki średniej klasy, w przystępnej cenie, dające sobie radę z kilkuset tysiącami wydruków miesięcznie. Nie są jednak tak niezawodne jak przemysłowe.
• Przemysłowe: to urządzenia najwyższej klasy, najwydajniejsze i bardzo wytrzymałe. Przystosowane do nieustannej pracy 24/7.

Osobną klasę stanowią drukarki przenośne. Najczęściej są to drukarki termiczne. Główną ich zaletą są niewielkie rozmiary i waga umożliwiająca pracę mobilną.

Ponadto możemy wyróżnić drukarki kioskowe, często spotykane we wszelkiego rodzaju automatach np. parkometrach, biletomatach.

 

Rodzaje etykiet i metody druku

W drukarkach etykiet wykorzystywane są metody druku termicznego oraz termotransferowego, przy czym ta druga charakteryzuje się większą trwałością.

Etykiety zadrukowane na drukarkach termicznych lub termo transferowych można użyć do znakowania praktycznie dowolnego produktu. Etykieta może być naklejona na pojedynczy produkt lub na opakowanie zbiorcze typu karton, paleta.

Etykiety termiczne to samoprzylepne etykiety papierowe na rolce pokryte specjalną termoczułą powłoką chemiczną. Jako że są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych (m.in. promienie słońca, wysokie temperatury, ścieranie) to ich żywotność jest krótka. Zastosowanie znajdą głównie w przemyśle spożywczym przy oznaczaniu towarów szybko rotujących czy jako etykiety logistyczne/wysyłkowe o krótkim cyklu życia.

Etykiety termotransferowe to również samoprzylepne etykiety papierowe lub foliowe na rolce, jednak zadruk odbywa się przy wykorzystaniu taśm woskowych, żywicznych lub woskowo-żywicznych, które jednocześnie zapewniają ochronę głowicy drukarki. Jako że są trwalsze, to stosowane są jako etykiety informacyjne, cenowe i logistyczne.

Na rynku dostępne są etykiety w różnych rozmiarach i kształtach oraz na różnych podkładach klejowych, zatem użytkownicy mają bardzo szeroki wybór.

Czytaj dalej: Logistyka 4.0 w magazynie

 

Sposób wydruku drukarek etykiet

Są dwie metody druku w drukarkach etykiet:

Termiczne, w których wydruk powstaje na zasadzie uwidocznienia za pomocą ciepła emitowanego przez głowicę drukującą pigmentu znajdującego się w etykiecie. Pigment do etykiety jest wprowadzany na etapie produkcji samej etykiety.

• Termotransferowe, w których oprócz etykiety wykorzystywana jest specjalna kalka, a jej barwnik przenoszony jest na etykietę. Tu również cały proces dzieje się pod wpływem ciepła emitowanego przez głowicę drukującą.

Warto dodać również, że do druku kolorowych etykiet stosowane są specjalnie przeznaczone do tego drukarki. Co więcej istnieją także specjalne drukarki z funkcją RFID, które programują informacje zawarte docelowo na tagach.

 

Gdzie można używać drukarek etykiet?

Jak w przypadku większości rynków, również producenci drukarek dostosowują się do potrzeb Klientów, zatem mogą być one umieszczone wszędzie, gdzie tylko są potrzebne.

Ze względu na różne warunki, mogą się one różnić wytrzymałością (temperatury, wilgotność), mobilnością czy nawet sygnalizacją (np. w przypadku głośnego otoczenia).

 

W jakim kierunku idą producenci pod kątem rozwoju drukarek etykiet?

Same metody druku są niezmienne od kilkunastu lat, jednak nowoczesne drukarki etykiet pozwalają na umieszczenie także oznakowania, dodatkowego tekstu czy grafiki.

Producenci dążą do tego, żeby ich drukarki były jak najbardziej elastyczne, zatem proponują do nich dodatkowe oprogramowanie i akcesoria. Dzięki temu każdy Klient może skonfigurować swoją drukarkę typowo pod swoje potrzeby.

Na rynku jest wielu producentów drukarek etykiet z całego świata, jednak do najważniejszych zaliczyć należy firmy: Zebra Technologies, Honeywell, TSC, SATO, Citizen, EPSON, Brother, GoDEX oraz CAB.

 

Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet?

Przed wyborem drukarki warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Podstawowe z nich to m.in.: ile etykiet będziemy drukować, jakiego rodzaju będą to etykiety, czy będą one zawierały małe czcionki oraz gdzie będzie stosowana drukarka. 

W tej kwestii mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie naszej firmy i indywidualne podejście – dokładnie przeanalizujemy potrzeby Państwa przedsiębiorstwa i zaproponujemy najbardziej odpowiedni sprzęt.

 


Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas drukarek etykiet, zapraszamy do kontaktu! Niektóe z nich można znaleźć na naszej stronie: https://www.kreski.pl/pl/drukarki-etykiet.html

>> A jeżeli potrzebują Państwo oprogramowanie do zarządzania etykietami, to polecamy nasz wpis: https://www.kreski.pl/pl/systemy-do-zarzadzania-etykietami.html


 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat różnych drukarek etykiet i dobrać model, który będzie dopasowany do potrzeb w Państwa firmie!

Copyright © 2024 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts